Klasa medialno-lingwistyczna 2E od początku ubiegłego roku szkolnego konsekwentnie realizuje zadania w zakresie edukacji medialnej. Jednym z nich jest udział w ogólnopolskim programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. W ramach tego programu wybieramy cykle filmowe, w których chcemy uczestniczyć – w klasie I był to cykl „Między tekstami kultury”, dzięki któremu obejrzeliśmy  siedem filmów, nawiązujących tematycznie do epok i motywów literackich omawianych na lekcjach języka polskiego. W tym roku szkolnym  wybraliśmy cykl „Kino polskie”  –  w październiku i listopadzie obejrzeliśmy filmy „Najlepszy” oraz „Wspomnienie lata”. Udział w zajęciach organizowanych w gdańskim „Żaku” cenimy sobie nie tylko ze względu na filmy. Każdy seans poprzedzony jest prelekcją eksperta, który wprowadza nas w tematykę obrazu oraz  podpowiada, na co zwrócić uwagę. Po seansie bierzemy udział w dyskusji, dzięki której możemy się sprawdzić jako recenzenci filmu, ale także skonfrontować własne spostrzeżenia z  uwagami uczniów z innych szkół, które biorą udział w programie. Bywają takie filmy, po których trudno nam opuścić salę kinową – wzbudzają tyle różnych uczuć i skojarzeń, że rozmowom nie ma końca. Ponadto, w ramach przygotowania do matury z języka polskiego, każdy z uczniów 2E założył portfolio, w którym gromadzi informacje dotyczące obejrzanych filmów. Udział w NHEF To zdecydowanie jeden z przyjemniejszych sposobów uczenia się do matury!

Tekst: Mariola Rautenberg