Dzień Sybiraka 2020

17 września to w polskiej tradycji dzień upamiętniający wkroczenie w 1939 roku wojsk sowieckich na tereny II Rzeczypospolitej. Dla Sybiraków i ich rodzin wiąże się z bolesnymi wspomnieniami represji, zsyłek i śmierci najbliższych osób. 17 września 2020 roku, w 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, przy pomniku „Golgoty Wschodu" na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku odbyła się piękna uroczystość z udziałem Pani Prezydent Aleksandry Dulkiewicz, Garnizonu Gdańsk Wojska Polskiego, Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz przedstawicieli Związku Sybiraków i Rodzin Katyńskich. Jak co roku, uroczystość uświetniła orkiestra Morskiego Oddziały Straży Granicznej a uczestnikami wydarzenia byli także uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Spotkanie poprowadzili nauczyciele naszej szkoły - Pani Magdalena Rytlewska oraz Pan Andrzej Matyjaszczyk, a piękną oprawę muzyczną uroczystości przygotował Pan Bartłomiej Łyziński. Ta wzruszająca ceremonia jeszcze na długo pozostanie w naszych sercach.