Barbara Sieńkowska uczennica klasy III C została zwyciężczynią XII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczne Wakacje”. W tym roku zdaniem finalistów było zdiagnozowanie najważniejszych zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas letnich wakacji oraz zaproponowanie rozwiązań związanych z tym problemów. Prezentacje uczestników konkursu oceniła 12-osobowa Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli straży miejskich, Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej oraz Urzędu Miasta Gdańska. Jurorów wspierała trzyosobowa Loża Ekspertów. Komisja zwracała uwagę między innymi na merytoryczną wartość każdej pracy, innowacyjne podejście do tematu oraz umiejętność zaprezentowania autorskiego projektu.

Uczestnicy konkursu skupili się na różnych aspektach bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Ze względu na specyfikę naszego regionu, więc bliskość morza i jezior, dominował temat bezpiecznych wakacji nad wodą.

  XII Olimpiadę wygrała Barbara Sieńkowska uczennica VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Jej projekt dotyczył zjawiska prądów wstecznych. Finalistka, będąca ratownikiem wodnym, zaproponowała szereg działań, które mają zwiększyć wiedzę mieszkańców i turystów w tym temacie. Zwyciężczyni otrzymała darmowy indeks Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na dowolnie wybrany kierunek studiów, laptop, czytnik e-book oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych.

  Do udziału w XII Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie zgłosiły się 1382 osoby. Do drugiego etapu przeszło 467 osób. Spośród nich do finału zakwalifikowało się 28 najlepszych. Honorowy patronat nad XII Olimpiadą sprawowali Pomorski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Gdańska, a także prezydenci i burmistrzowie miast współorganizatorów.

        Rozmowa z Basią Sieńkowską tegoroczną maturzystką ...

Liczyłaś na to, że wygrasz?

Spodziewałam się miejsca w pierwszej dziesiątce, ponieważ uważałam, że mój projekt był naprawdę dobry. Włożyłam w niego dużo serca. W ciągu trzech tygodni musiałam podjąć wiele wyzwań. Myślałam, że w pierwszej dziesiątce będę na pewno, ale pierwszego miejsca absolutnie się nie spodziewałam.

Jak sądzisz, dlaczego Twoja prezentacja okazała się lepsza od innych?

W moim projekcie zwróciłam uwagę na bardzo ważne zjawisko, występujące u nas na Wybrzeżu, o którym nie mówi się nic. Chodzi o prądy wsteczne. Nie prowadzi się żadnych statystyk na ten temat, nie podejmuje żadnych działań. Uważam tymczasem, że należy poświęcić temu problemowi bardzo dużo uwagi. Myślę, że moje działania, założenia i to co wymyśliłam, może spowodować, że w przyszłości staną na plażach tablice informacyjne albo powstanie taka aplikacja, jaką pokazałam w moim projekcie. Mam nadzieję, że przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwa w Polsce.

Zwycięstwo nie przyszło łatwo...

Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie jest trudnym konkursem, bo trzeba przejść przez trzy jego etapy. Pierwsze dwa są pisemne, a w trzecim trzeba wykazać się ogromną znajomością tematu, przeprowadzić wiele badań i działań, aby projekt był wartościowy.