Permutacje, algorytmy … któż lepiej poradzi sobie z wielkimi liczbami jeśli nie matematycy? 26 września 2018 r. uczniowie klasy IA o profilu matematyczno-geograficznym odkrywali „Tajemnice Enigmy” w Muzeum II Wojny Światowej. Na warsztatach mieliśmy okazję poznać historię najsłynniejszej maszyny szyfrującej oraz losy Polaków, którzy złamali jej kody, dysponując bardzo ograniczonymi środkami materialnymi.

Enigma to niemiecka elektromechaniczna maszyna szyfrująca skonstruowana w latach dwudziestych XX wieku do utajniania korespondencji handlowej. Z uwagi na złożoność szyfru i przekonanie o niemożliwości jego złamania bardzo szybko znalazła zastosowanie w niemieckich siłach zbrojnych. Dzięki geniuszowi polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego już pod koniec grudnia 1932 r. powstała tzw. bomba kryptologiczna, przeznaczona do automatycznego łamania niemieckiego szyfru. Zdaniem historyków dzięki temu, że alianci znali informacje przesyłane przez Enigmę, II Wojna Światowa trwała krócej o 2–3 lata, uratowano życie wielu milionom ludzi.

My na zajęciach nie łamaliśmy szyfrów, a jedynie prowadzeni jak po sznurku odczytywaliśmy proste zaszyfrowane teksty. Tylko niektórym z nas udało się to od razu. Pozostali nieźle się namęczyli, by sprostać zadaniu. Tym bardziej podziwialiśmy polskich naukowców. W 2014 roku  zostali oni docenieni również przez międzynarodowe stowarzyszenie Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE). Kapituła wyróżniła polskich geniuszy kamieniem milowym „Milestone”. Wśród nagrodzonych kamieniem milowym są między innymi: Thomas Edison, Nikola Tesla czy Aleksander Bell.