W dniach 11-14 października br. uczniowie klas 1B, 2B i 3B udali się na wycieczkę warsztatową do Warszawy, organizowaną od kilku już lat przez nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie Pana Janusza Klemensa. Jako że klasy „B” mają profil prawno-dyplomatyczny, więc program wyjazdu opierał się głównie na spotkaniach i zajęciach warsztatowych w instytucjach wysokiego szczebla.

Już pierwszego dnia udaliśmy się do siedziby Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, by spotkać się z panem Marszałkiem Karczewskim, a następnie złożyliśmy wizytę w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie rozmawialiśmy z konsulem Grzegorzem Jopkiewiczem na temat kierunków polskiej polityki zagranicznej. Drugi dzień naszego wyjazdu rozpoczął się od zwiedzania Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i tu wzięliśmy udział w  arcyciekawych zajęciach prowadzonych przez panie z Departamentu Spraw Zagranicznych. Dowiedzieliśmy się m.in., że relacje na szczeblu dyplomatycznym – czasem złe, podyktowane resentymentem – na ogół nie przekładają się na relacje między narodami. Mieliśmy także możliwość obejrzenia efektów pracy służb dyplomatycznych – np. niektórych teczek z informacjami przygotowywanych dla byłych premierów polskiego rządu. W ciekawe informacje obfitowało również spotkanie z ministrem Jarosławem Sellinem w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie zdobyliśmy wiedzę na temat projektu „Niepodległa”, otrzymaliśmy także pamiątkowe gadżety (notesy, długopisy, płócienne torby) z firmowym znakiem tego projektu.

Do udziału w tych wszystkich wydarzeniach dodać należy jeszcze: zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zajęcia studyjno-warsztatowe na terenie Muzeum Narodowego oraz  wizytę w dawnym Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej, miejscu męczeństwa i śmierci m.in Witolda Pileckiego, Gustawa Fieldorffa – Nila, Zygmunta Szendzielarza – Łupaszki. Ponadto codziennie odbywaliśmy spacer po Starym i Nowym Mieście, podziwialiśmy zabytki  i pomniki na terenie Krakowskiego Przedmieścia, Placu Teatralnego, Placu Piłsudskiego oraz Powązek Wojskowych. Ostatni dzień naszego pobytu w Warszawie  zakończyliśmy udziałem
w spektaklu w Teatrze „Kamienica”. Po przedstawieniu zatytułowanym „Noc gwiazdy” mieliśmy możliwość porozmawiania o tajnikach sztuki aktorskiej z występującymi
w głównych rolach – p. Justyną Sieńczyłło oraz p. Marzeną Trybałą.

Wypełniony do ostatniej minuty czas naszej wycieczki na pewno pozostawi niezatarte ślady w pamięci zarówno uczniów, jak i nauczycieli – opiekunów grupy. Jeszcze w pociągu wiozącym nas do Gdańska toczyły się dyskusje i rozmowy wokół ciekawych wydarzeń,
w których uczestniczyliśmy.

Tekst: Mariola Rautenberg