VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego w Gdańsku gościło Społeczną Szkołę Polską im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach w dniach od 5 listopada 2018 roku do 11 listopada 2018 roku. Już po raz trzeci zawitali do naszego liceum. Po uroczystym powitaniu przez dyrektora Marcina Hintza zostały zaprezentowane obie szkoły. Kolejnym punktem programu były zajęcia integracyjne oraz zwiedzanie naszego liceum. Następnie nasi goście uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych oraz rozegrali z uczniami VII LO mecz siatkówki. Ostatnim akcentem dnia był rekonesans po Głównym Mieście.

6 listopada 2018 koncentrowaliśmy się na historii. Uczniowie z Baranowicz odwiedzili miejsca związane z powstawaniem Solidarności – Pomnik Poległych Stoczniowców, tereny Stoczni Gdańskiej oraz Salę BHP, gdzie 31 sierpnia 1980 roku podpisano Porozumienia Gdańskie. Młodzież uczestniczyła również w lekcji otwartej ,,100-lecie Niepodległej”. Następnie, udali się do Muzeum II Wojny Światowej, gdzie zwiedzili Wystawę Stałą. Na powracających do schroniska uczniów z Baranowicz czekali już licealiści z VII LO wraz z rodzicami, aby ugościć ich w swoich domach.

Następnie zwiedzali Malbork. Wycieczka była bardzo ciekawa. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Radzie Miasta Gdańska na uroczystej sesji. Młodzież została przywitana przez przewodniczącego Rady Miasta Bogdana Oleszka. Mieliśmy okazję do wysłuchania krótkiego i niezwykle ciekawego wykładu prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego nt. kształtowania się polskości na Pomorzu Gdańskim i tworzeniu się polskich instytucji wspomagających pozytywistyczną wizję rozwoju. Następnie w Sali Herbowej Ratusza spotkaliśmy się z Panem przewodniczącym Rady Miasta Bogdanem Oleszkiem oraz prezydentem Miasta Gdańska Pawłem Adamowiczem. Ku zaskoczeniu wszystkich zebranych Pan Prezydent zaproponował pokrycie kosztów pobytu wszystkim uczniom i opiekunom z Baranowicz do dnia 11 listopada, czyli o 48 godzin więcej niż przewidywał dotychczasowy budżet.

Potem udaliśmy się statkiem na Westerplatte, gdzie zwiedziliśmy najważniejsze miejsca obrony Półwyspu we wrześniu 1939 roku. Tego dnia uczestniczyliśmy w spektaklu ,,Każdy przyniósł to, co miał najlepszego" obrazującym codzienne życie w Wolnym Mieście Gdańsku oraz w okresie II Wojny Światowej. Po zakończeniu spektaklu młodzież z obu szkół miała okazję rozmowy panem Andrzejem Żakiem - jednym z aktorów biorących udział w przedstawieniu. Pytaliśmy o inspiracje powstania sztuki, różnice pomiędzy fikcją, a prawdą w dziele literackim, o granice ludzkiej uczciwości. Wspaniała i mądra sztuka, a rozmowa niezwykle pouczająca.

Wszyscy uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Przedpołudnie spędziliśmy na Górze Gradowej. Obejrzeliśmy dwie wystawy stałe w Centrum Hewelianum. W samo południe wzięliśmy udział w uroczystym podniesieniu polskiej flagi na 42 metrowy maszt. Tu spotkaliśmy się z Panem Pawłem Adamowiczem oraz profesorem Andrzejem Januszajtisem. W godzinach wieczornych udaliśmy się na stadion ERGO ARENY, gdzie kibicowaliśmy Lechii w meczu z Cracovią. Podczas meczu towarzyszył nam dyrektor Marcin Hintz. 11 listopada 2018 roku uczestniczyliśmy w Paradzie Niepodległości. W samo południe wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej w Kościele Mariackim.

Międzynarodowa wymiana była bardzo ważnym wydarzeniem dla społeczności VII LO. Była niezwykłą lekcją polskości oraz patriotyzmu, żywa lekcją historii. Zawarliśmy wiele bardzo ważnych dla nas przyjaźni. Nigdy nie zapomnimy 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.