10 marca 2022 roku minęła 200. rocznica śmierci generała Józefa Wybickiego – wybitnego Polaka i jednocześnie Patrona VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Z tej okazji w piątek, 11 marca 2022r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Razem z Dyrekcją szkoły, uczniami i wychowawcami uczestniczyła w spotkaniu także przedstawicielka władz miasta Gdańska – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska, pani Teresa Wasilewska. O życiu i działalności generała Józefa Wybickiego w poruszający sposób opowiedział nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w VII LO – pan Andrzej Matyjaszczyk. Jak zwykle profesjonalną oprawę muzyczną uroczystości zapewnił pan Bartłomiej Łyziński (nauczyciel muzyki) wraz z członkami chóru szkolnego. Historia życia Józefa Wybickiego – wielkiego patrioty oraz obrońcy wolności i godności człowieka – idealnie zbiegła się z aktualnymi wydarzeniami i niespodziewanie stała się żywym przykładem dla współczesnego pokolenia. Trwa, niestety, wojna Rosji przeciwko narodowi ukraińskiemu. Polska udziela schronienia Ukraińcom uciekającym przed przemocą najeźdźców. Do naszej szkoły przyjmowani są kolejni uczniowie pochodzący z Ukrainy. Wyrazem solidarności z narodem broniącym swej niepodległości było więc wysłuchanie w czasie uroczystości w postawie na baczność Hymnu Narodowego Ukrainy. Spotkanie zakończyło przemówienie dyrektora szkoły – pana Marcina Hintza oraz wręczenie nagród dla uczniów, którzy wzięli udział sparingach debatanckich w ramach projektu edukacyjnego Instytutu Pileckiego AD VOCEM (opiekę nad uczestnikami projektu sprawuje nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w naszej szkole – pani Katarzyna Tkaczewska).