Tylko nie to! – pomyśleć mogli sobie organizatorzy tradycyjnego, siódemkowego biegu przełajowego w piątkowy poranek 28 września 2018 r. wyglądając za okno. Deszczowo, wietrznie i szaroburo. A przecież naszej imprezie plenerowej towarzyszyło zazwyczaj piękne słońce, które wydobywało pierwsze nieśmiałe kolory jesieni na drzewach gościnnego obiektu Gdańskiego Ośrodka Sportu przy ul. Zielonogórskiej na gdańskim Chełmie. Jednak ci, którzy nie tracą nadziei z byle powodu, mieli parę godzin później okazję do satysfakcji…

            Im bliżej południa tym bardziej słońce wyglądało zza chmur, dając wyraźny znak, iż nie chce przeoczyć rywalizacji na szlakach tego przełaju. Po części rozgrzewkowej oraz przejściu trasy uczniowie klas pierwszych postarali się o emocje. Najpierw wystartowały oczywiście dziewczęta. W połowie biegu było już wiadomo, że para biegaczek, która zdecydowanie wysunęła się na czoło, nie odda prowadzenia. Kibice mogli tylko stawiać zakłady, która z nich będzie pierwsza, a która druga. I faktycznie, mimo pościgu pozostałych rywalek zwycięska para utrzymała prowadzenie. W tym roku w biegu dziewcząt szczególnie wyróżniły się uczennice klasy IC i IF. W rywalizacji chłopców było więcej przetasowań. Tym, którzy rozpoczęli bieg w ostrym tempie, nie starczyło sił na długi finisz. Musieli uznać wyższość kolegów, którzy lepiej rozłożyli siły. Ostatecznie na pierwszych miejscach zobaczyliśmy uczniów klasy IF i IA. Po wręczeniu pamiątkowych dyplomów wszyscy uczestnicy, jak co roku, mogli poczęstować się rumianymi jabłkami. Ruch na świeżym powietrzu i owoce – samo zdrowie!

            Na koniec chciałbym wspomnieć cichych bohaterów tego sportowego wydarzenia, czyli przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego VII LO oraz ich opiekuna. To dzięki ich pomocy trasa została perfekcyjnie przygotowana, rywalizacja odbywała się w bezpiecznych warunkach, a po zakończeniu imprezy otrzymaliśmy podziękowania od gospodarzy obiektu za pozostawienie porządku, co podobno nie jest wcale regułą… Już za kilka dni czeka nas rywalizacja w sztafetowych biegach przełajowych gdańskich szkół ponadgimnazjalnych. Trzymajcie kciuki!

 

Tekst i zdjęcia: Jarosław Kovaćs