Drużyna Debat Oksfordzkich z VII LO – wicemistrzami Polski w V Turnieju Debat Historycznych IPN w Warszawie

 

16 listopada 2020 r. po raz czwarty drużyna Ligi Debat Oksfordzkich z  VII LO, w składzie Maja Kornatowska - 3BL, Jakub Tkaczewski - 3BL, Patryk Kopalski - 2BL, Jakub Kochman - tegoroczny absolwent, pod opieką Pani Katarzyny Tkaczewskiej, jednogłośnie wygrała V Turniej Debat Historycznych IPN w Gdańsku.

W pierwszej debacie (półfinałowej) nasi zawodnicy zmierzyli się z drużyną nr 1 z I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Debatowali nad tezą: „Kształt granic II Rzeczypospolitej był sukcesem polskiej dyplomacji" i wygrali wynikiem 3:0.

W drugiej debacie (finałowej) z kolei walczyli z drużyną nr 2 z I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, dyskutując nad tezą: „Polityka historyczna nie jest propagandą" i ponownie zdecydowanie wygrali (wynikiem 3:0).

Tym samym drużyna VII LO w Gdańsku (w składzie: Maja Kornatowska z 3LB, Jakub Tkaczewski z 3LB, Dominik Tkaczewski z 1LB i Jakub Kochman, tegoroczny absolwent, pod opieką Pani Katarzyny Tkaczewskiej) zakwalifikowała się do Ogólnopolskiego Finału V Turnieju Debat Historycznych IPN, który odbył się w dniach 7-9 grudnia tego roku. Turniej składał się z fazy grupowej, półfinałowej i finału. Nasz zespół  ostatecznie zajął II miejsce, a debatował nad pięcioma tezami:

  1. Traktat Ryski zmarnował wysiłek żołnierza polskiego.
  2. Bez paktu Ribbentrop – Mołotow III Rzesza nie napadłaby na Polskę w 1939 r.
  3. Zbrodnia katyńska trwale osłabiła naród polski.
  4. Powstanie „Solidarności" było buntem głównie o podłożu ekonomicznym (półfinał).
  5. Katyń był zemstą Stalina za niepowodzenie armii bolszewickiej w sierpniu 1920 r. (finał).

 

Gratulujemy wspaniałego sukcesu i życzymy kolejnych zwycięstw!