DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ ORAZ 83. ROCZNICA II MASOWEJ ZSYŁKI POLAKÓW NA SYBIR

13 kwietnia uczniowie z klasy Ih VII LO oraz poczet sztandarowy pod opieką p. S. Ruta wzięli udział w uroczystościach pod pomnikiem Golgoty Wschodu na cmentarzu Łostowickim upamiętniających Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości miały charakter państwowy z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli Gdańskiej Rodziny Katyńskiej, Związku Sybiraków Oddział Gdańsk, kombatantów, harcerzy i młodzieży szkolnej. Uroczystości uświetniła Kompania oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Po oficjalnych przemówieniach u stóp pomnika złożono wieńce i kwiaty.

Gdańsk od lat kultywuje pamięć o polskich ofiarach stalinizmu. W zbrodni katyńskiej wiosną 1940 roku Sowieci zamordowali prawie 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli, głównie oficerów Wojska Polskiego.