27 października w murach naszej szkoły odbyło się niezwykłe wydarzenie: wernisaż „żywych obrazów”, zrealizowany we współpracy uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego z seniorami z Fundacji NOVA w Gdańsku. Uczniowie postanowili stworzyć je, inspirując się dziełami mistrzów malarstwa. Swoje prace tworzyli w ramach konkursu ogłoszonego przez bibliotekę szkolną. Fotografie powstawały w wielu miejscach. Były to zarówno szkolne mury, plenery jak i domowe zacisza.

Pomysł „żywych obrazów” pojawił się w czasie pandemii COVID-19 w 2020 roku. Muzeum J. Paula Getty’ego w Los Angeles zaproponowało miłośnikom malarstwa światowego stworzenie własnych wizji wybranych dzieł sztuki i utrwalenie ich w formie fotografii.

Podsumowaniem naszego projektu był „Wernisaż Żywych Obrazów – Most Pokoleniowy”. Tego dnia w szkole gościliśmy około 80 osób.

W trakcie spotkania została wyświetlona prezentacja multimedialna, podczas której omówione zostały wszystkie prace. Nasi uczniowie inspirowali się m.in. dziełami Tamary Łempickiej, Leonarda da Vinci czy Stanisława Wyspiańskiego. Jedna z prac, przygotowana przez uczniów z Ukrainy, nawiązywała do słynnego obrazu Eugene Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”. W interpretacji uczniów tytułowa Wolność została ukazana jako ukraińska dziewczyna trzymająca w ręce łopoczącą żółto-niebieską flagę. To był szczególnie wzruszający moment, podkreślający naszą solidarność z narodem ukraińskim. Goście nagrodzili ten obraz prawdziwą owacją.

Najlepsze interpretacje uczniów zostały nagrodzone. Uczestnicy projektu otrzymali na pamiątkę wydruk własnego obrazu.

Wszystkie prace zostały wyeksponowane na mobilnych tablicach z odpowiednią oprawą plastyczną. Goście w skupieniu mogli z bliska oglądać obrazy. Nie obyło się bez sesji fotograficznych, licznych dyskusji i wzruszeń.