Klasa I LA zawitała ostatnio do gdańskiego Centrum Hevelianum, by poznać tajemnice grawitacji i znaleźć odpowiedzi na pytania: „Jak grawitacja wpływa na ruch planet i komet?”, „Jak oszukać grawitację, by mieć poczucie nieważkości?”, „Czy człowiek może funkcjonować, gdy grawitacji zabraknie?”. Zwiedziliśmy Galerię Ruchu – nowoczesną pracownię dydaktyczną, utworzoną w zrewitalizowanym budynku Galerii Strzeleckiej. Krętą klatką schodową dostaliśmy się do dziewięciu sal ekspozycyjnych - kolejne pomieszczenia leżą na jednej osi, przez co tworzy się efektowna perspektywa.

Mieliśmy okazję sprawdzić nasz refleks i siłę, a także symulować lądowanie na księżycu. Niestety, niewiele osób potrafiło zaprogramować odpowiednią prędkość i tor lotu statku kosmicznego. Najczęściej „rozbijaliśmy się” albo „nie dolatywaliśmy na powierzchnię Księżyca”. Poznaliśmy także prawa Kepplera i sprawdziliśmy je doświadczalnie przy pomocy ziaren soczewicy, dowiedzieliśmy się o projektach  kolonizowania kosmosu i trudnościach z tym związanych.

Dzięki tym ciekawym warsztatom, rozwiązując teraz skomplikowane zadania z fizyki, zastanawiać się będziemy jednocześnie, kto z nas zamieszka w jednym z hoteli na Księżycu i kto będzie się bawił w tamtejszym, największym we wszechświecie parku rozrywki. J

Tekst i zdjęcia Jadwiga Mosakowska