Zgodnie z wieloletnią tradycją 17 września 2019 r. na Cmentarzu Łostowickim odbyła się uroczystość pod pomnikiem Golgoty Wschodu. Uczestniczyli w niej członkowie Związku Sybiraków i Rodzin Katyńskich, Zastępca Prezydenta Gdańska i Radni Miasta, a także wojsko, uczniowie gdańskich szkół i mieszkańcy.

Część oficjalną i artystyczną prowadzili uczniowie i nauczyciele VII LO. Obchody rozpoczęto od odegrania hymnu państwowego oraz „Hymnu Sybiraków”. Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego odczytali wiersze i fragmenty listów pisane do krewnych przez Polaków zesłanych na Sybir. Podczas uroczystości Związek Sybiraków wręczył odznaczenia osobom zasłużonym dla tej organizacji. Obecny na uroczystości arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź odmówił modlitwę w intencji sowieckich ofiar, a przedstawiciele Wojska Polskiego oddali salwę honorową i odczytali apel poległych.

Społeczność szkolna od wielu lat opiekuje się pomnikiem Golgota Wschodu. Dzień 17 września to dla wszystkich uczestników czas refleksji i patriotyczna powinność.