Pod Pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim 17 września uczczono 85. rocznicę agresji Armii Czerwonej na Polskę. - Każda wojna jest zła. To rozpętana przez Stalina, Hitlera, ta w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i Jemenie. Każda wojna pustoszy ziemie i ludzi - powiedziała podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Na Cmentarzu Łostowickim była obecna delegacja Sybiraków z Litwy, członkowie Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej, młodzież szkolna oraz kombatanci.

VII Liceum Ogólnokształcące od 2001 roku sprawuje patronat nad Pomnikiem Golgoty Wschodu oraz zawsze kultywuje pamięć o tych, którzy bronili ojczyzny i polegli na nieludzkiej ziemi. Obchody rozpoczęło odegranie hymnu narodowego. Następnie, Nadzieja, uczennica VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego, odśpiewała Hymn Sybiraków. Uczennice z naszej szkoły recytowały poezję.

- Dziś naszą rolą jest takie dbanie o miasto, region, ojczyznę, Europę, żeby takich konfliktów unikać - podkreśliła prezydent miasta. Często powtarzamy w tych dniach hasło: ,,Nigdy więcej wojny”. Co to oznacza? To oznacza, że nie możemy godzić się na upraszczanie demokracji, ograniczanie praw i wolności, na odbieranie głosu słabszym, mniejszym i pokrzywdzonym, na pozostawianie ofiar samym sobie. Każda wojna też się kiedyś kończy. Każda wojna pustoszy ziemie i ludzi. Pustoszy dusze, a potem przez dziesięciolecia traumatyzuje kolejne pokolenia. Dlatego pokoju trzeba nam bardziej niż tlenu. Pokoju, który jest aktywnie przez nas wdrażany. Bądźmy aktywni na co dzień, bo to jedyne, co może nas uchronić przed złem wojny - mówiła prezydent Gdańska.